Carlos Ghosn zapłacił za ucieczkę za pomocą Bitcoinu.

Binance

Carlos Ghosn zapłacił za ucieczkę za pomocą Bitcoinu.

Wykorzystanie Bitcoinu w nielegalnej działalności zawsze było jednym z jego demerytów w oczach regulatorów. Naysayayers zawsze wskazywali na skłonność aktywów do unikania egzekwowania prawa jako jego wadę. Teraz, ci przeciwnicy mają jeszcze więcej paszy do podrzucenia, ponieważ nowy raport sugeruje, że najlepsza kryptokurcja wymyka się sprawiedliwości.

Misja: Możliwe: .
W tym tygodniu, akta sądowe prokuratorów amerykańskich zarzucały Carlosowi Ghosnowi, byłemu dyrektorowi naczelnemu producenta samochodów Nissan, że mógł użyć Bitcoin Trader jako części swojej ucieczki z aresztu domowego w zeszłym roku.

Ghosn jest niesławnym prezesem Nissana, który został aresztowany i oskarżony czterokrotnie w latach 2018 – 2019 przez japoński rząd. Wraz z czterema innymi współpracownikami, Ghosn został oskarżony o poważne przestępstwa finansowe, które miały miejsce w firmie pod jego opieką. Oskarżenia i aresztowania doprowadziły do kilku rund aresztowania, zamknięcia w izolatce i przesłuchań.

Ostatecznie został umieszczony w areszcie domowym, ponieważ śledczy nadal badali prowadzone przeciwko niemu sprawy. Jednak jego prawnicy oskarżyli japoński rząd o „wymiar sprawiedliwości wobec zakładników“ i postawili go pod przymusem uzyskania zeznań.

Jednak jego areszt domowy nie trwał zbyt długo. W kwietniu spotkał Michaela Taylora, byłego Zielonego Bereta, który wraz z synem Peterem przemycił go z Japonii w sprawie o instrumenty muzyczne. Ghosn spotkał Taylorów w hotelu niedaleko jego domu, który miał pozwolenie na odwiedziny. Byli tam pod przykrywką uczestników koncertu skrzypcowego.

Parze udało się przemycić Ghosna w ich skrzyni na międzynarodowe lotnisko Kansai w Osace. Stamtąd przenieśli go do prywatnego odrzutowca jadącego do Stambułu i odbyli drugi lot do Bejrutu – gdzie Ghosn miał obywatelstwo.

Bitcoin Now pomaga pozasądowym ucieczkom

Jak wynika z akt, syn Ghosna załatwił Peterowi zapłatę za 500.000 dolarów w Bitcoin za pośrednictwem słynnej krypto wymiany Coinbase. W sumie jednak Ghosn zapłacił za te usługi 1,36 miliona dolarów.

W skardze zaznaczono, że Duchy dokonywały płatności w ratach od stycznia do maja. Śledczy ustalili, że Ghosn przekazał pozostałe 860.000 dolarów firmie, którą prowadził Peter Taylor. Nie jest jasne, czy cała suma została zapłacona w Bitcoin.

Taylorowie są teraz w areszcie w Stanach Zjednoczonych, po tym jak zostali aresztowani w maju po japońskim wniosku o areszt. Ghosn jest jednak wolny w Libanie – kraju, który nie ma umowy o ekstradycji z Japonią.

Objawienie nie wydaje się mieć większego wpływu na tę sprawę. Jednak po raz kolejny porusza ono temat walut kryptograficznych i ich skłonności do zastosowań przestępczych.

Bitcoin w dużej mierze zyskał sławę jako instrument pozwalający przestępcom na uniknięcie nadzoru i wścibskich oczu organów ścigania. Od kryminalistów z Dark Web, którzy używają go, aby uzyskać zapłatę za swoje towary, do osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, które używają go do przelewania swoich nie zapomnianych pieniędzy przez granice i kanały.

Teraz wydaje się, że możemy dodać „płatność za operację ucieczki“ do listy nielegalnych działań, które Bitcoin umożliwia.

Back To Top